BohaterON w Twojej Szkole 2023

BohaterON - włącz historię!

W ramach akcji "BohaterON w Twojej Szkole 2023", uczniowie klasy I i III wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji historyczno – patriotycznej.

Bohaterem być kiedyś i dziś”

Zajęcia rozpoczęliśmy od opowiadania Elizy Piotrowskiej pt. „Jak zostałem bohaterem”.

Narrator, to wesoły 8-letni Leon mieszkający w Warszawie. Chłopiec dzięki opowieściom babci Anastazji oraz przyjaźni z rówieśnikiem Helmerem z Angoli poznaje znaczenie takich pojęć jak ojczyzna i bohaterstwo. Wykazuje się również czujnością i odwagą, gdy z pomocą policjantów udaje mu się złapać osiedlowego złodziejaszka, co sprawia, że 11 listopada staje się jego ulubionym dniem w roku. Dniem prawdziwego bohaterstwa. Za pośrednictwem ciekawie opowiedzianej historii, najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, że można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.

Po wysłuchaniu opowiadania, które uczniów bardzo zainteresowało, omówiliśmy szczegółowo jego treść. Dzieci zaznaczały na kartach pracy kolejność wydarzeń, a następnie przystąpiły do kolorowania obrazków z tegorocznego plakatu akcji "BohaterON w Twojej Szkole", na których przedstawiono przykłady zachowań dzieci i dorosłych, którzy kochają swój kraj i o niego dbają.

Kolejnym punktem zajęć było obejrzenie przedstawienia pt. NIEBAJKA O POWSTANIU WARSZAWSKIM.

Spektakl dla najmłodszych w prosty sposób wyjaśnił dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazał, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.

Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że bohaterem może być każdy z nas, również dzisiaj, każdego dnia. Bohater to osoba, która czyni dobro, pomaga, troszczy się o innych.

A kim jest patriota? Wspólnie ustaliliśmy, że jest to osoba, która kocha swoją ojczyznę, szanuje symbole narodowe, obchodzi święta narodowe, dba o miejsce, w którym mieszka. Szanuje ludzi, zwierzęta i rośliny.

Autor: Agata Żyłka