Żołnierze wyklęci - 1 marca

W dniu 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. I chociaż nie wszyscy byli kryształowego charakteru to pamiętajmy o tych, którzy nie zgodzili się na komunistyczną okupację. I często przypłacili to życiem...

"Żołnierze Wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - podkreślił Sejm, który w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Inicjatorem Dnia Pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" - podkreślił Lech Kaczyński.

Sama nazwa "żołnierze wyklęci" powstała w 1993 r., gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem.

Nasi uczniowie uczcili pamięć „Żołnierzy niezłomnych” poprzez przygotowanie prezentacji, którą mogli obejrzeć uczniowie wszystkich klas oraz gazetkę umieszczoną na korytarzu szkolnym. Gazetka zawierała treści zaczerpnięte z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Poleskiej Pana Andrzeja Dudy.

Zajęcia poświęcone obchodom w naszej szkole trwały od 2 do 6 marca 2020r.

Autor: Beata Cierpiał