Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu

Łaziec 66

42-274 Konopiska

woj. śląskie

Adres

Łaziec 66


42-274 Konopiska


woj. śląskie


Kalendarium

Sobota, 2024-05-04

Imieniny: Floriana, Michała

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 616659
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kontakt

sekretariat@splaziec.szkolnastrona.pl

 

 tel. 34 3336304

 

Dzień Liczby Pi

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Ta data nie jest przypadkowa, bo gdy odwrócimy zapis dnia i miesiąca to uzyskamy zapis 3.14, a przecież przybliżona wartość liczby. 

W tym dniu swoje urodziny obchodzili również Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Liczba Pi od tysięcy lat fascynuje naukowców i ma swoich wielbicieli, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta.

Liczbę Pi  otrzymamy, jeśli obwód dowolnego koła podzielimy przez długość jego średnicy. O tym, że iloraz ten jest stały, wiedziano już w starożytności. Archimedes w III wieku p.n.e. obliczył, że liczba ta jest większa od 3,14085 i mniejsza od 3.14286. Z biegiem lat poznawano coraz dokładniejszą wartość liczby π. Mówimy, że liczba Pi  jest liczbą niewymierną. Oznacza to, że ma ona nieskończenie wiele liczb po przecinku, które nie powtarzają się według żadnego wzorca. Podanie dokładnej wartości tej liczby jest więc niemożliwe.

Dzięki znajomości liczby π bez problemu możemy obliczyć obwód koła (wystarczy pomnożyć π przez długość średnicy) oraz jego pole (należy pomnożyć π przez długość promienia podniesioną do kwadratu). Liczba ta znalazła wiele zastosowań w innych działach matematyki, nawet tych nie związanych z geometrią.

Tradycyjnie w naszej szkole, tego dnia obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Inicjatywa ta miała na celu rozwijanie u uczniów zainteresowań matematyką, jak również popularyzowanie zabaw z nią związanych.

Uczniowie klas 1-7 poznali krótką historię, ciekawostki i zastosowanie liczby Pi. Wszystkie klasy przystąpiły do wykonania plakatu z liczbą Pi w roli głównej. Powstały piękne rysunki, wiersze i rymowanki. Zbudowano również liczbę Pi z klocków. Kolejne zadania polegały na wypisaniu jak największej liczby wyrazów zaczynających się od zgłoski "pi" oraz rozwiązaniu rebusów. Były również wykreślanki, kolorowanki i karty do kodowania dla uczniów z młodszych klas.

Wszyscy uczniowie w sposób doświadczalny wyznaczali liczbę Pi, wykorzystując do tego celu przedmioty w kształcie koła. Musieli zmierzyć obwód i średnice zadanych przedmiotów i wyznaczyć wartość liczby Pi.

To był bez wątpienia bardzo pouczający dzień.

Autor: Anna Ślęzak