Okulary VR i rzeczywistość wirtualna w nauczaniu przedmiotów

W roku szkolnym 2023/2024 kontynuujemy naszą pracę ze sprzętem zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Ten nowoczesny sprzęt pozwala uczniom rozwijać zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale również w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Najczęściej wykorzystywanym przez nas sprzętem są Google VR. Dzięki programowi Class VR mamy dostęp do unikatowych materiałów dydaktycznych. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chodzi o lekcje geografii, ponieważ w kilka minut możemy przenieść się w każdy zakątek świata.

Korzystanie z technologii VR w klasie zapewnia bez wątpienia dodatkowe możliwości. Jest to ekscytująca i wciągająca technologia, która zapewnia bogate i niezawodne wrażenia dla uczniów, bowiem zakładając okulary dzieci przenoszą się w dowolnie wybrane miejsce na świecie. Mogą znaleźć się na pustyni, nad oceanem, w Paryżu lub w Afryce oglądać żyrafy z bliska. Mogą walczyć ze swoim strachem i lękiem próbując przejść, np. mostem zwodzonym. VR sprawia, że niemożliwe staje się rzeczywiste, przenosi uczniów do niewyobrażalnych środowisk, w których mogą doświadczyć rzeczy nie z tego świata.

Zalety Class VR:

1. Class VR to w pełni zintegrowane, gotowe do pracy w klasie urządzenie, które nie wymaga dodatkowego sprzętu, aby rozpocząć pracę.
  2. Portal Class VR daje nauczycielom kontrolę nad wysyłaniem treści oraz kierowaniem i monitorowaniem uwagi uczniów, maksymalizując czas nauki.
  3. Class VR oferuje tysiące materiałów edukacyjnych z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, które stanowią wartość dodaną do lekcji, niezależnie od ich tematyki.
  4. Nauka przez doświadczenie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów uczenia się, zwiększającym retencję wiedzy nawet o 75%.
  5. Dowody wskazują, że mózg skuteczniej oddziałuje na bodźce wizualne, przy czym aż 90% przekazywanych informacji stanowią obrazy.

Autor: Martyna Urbaniak